19 banka hissesi, 145 sanayi hissesini katladı


2009 yılı borsada aslında bankaların yılı oldu. 2008 sonundan bugüne yüzde 84 yükselen İMKB-100 endeksinin yükselişinin lokomotifi mali sektör ve bankacılık sektörü hisseleriydi. Yüzde 96 yükselen mali sektör endeksinin yanında ondan daha da fazla (yüzde 99) yükseliş gösteren bankacılık sektör endeksi, borsanın en revaçta endeksi oldu. İMKB'deki yükselişin tüm hisseler bazında piyasa değeri karşılığı 144 milyar lira olurken, mali sektör hisseleri toplamda 83.7 milyar lira, bankacılık sektörü hisseleri ise 64.4 milyar lira değer kazandı. Buna karşılık içerdiği şirket sayısı bakımından bu iki sektör endeksini misli misli katlayan sanayi sektörünün endeksinde yükseliş oransal bazda yüzde 81, parasal bazda ise 36 milyar lirada, yani bankacılık sektör endeksinin yarısında kaldı.
 
Mali sektördeki hızlı değer artışına rağmen sigortacılık sektör endeksi yüzde 85 yükselişle ana sektörünün gerisinde kalırken sigorta hisseleri de toplamda sadece 2.2 milyar liralık değer artışı yaşadı.
 
İşte bu manzara uzmanların da 2010 beklentilerini şekillendiriyor. Sanayi sektöründe son dönemde yaşanan toparlanma işaretleri 2010'da sanayi hisselerinin daha hızlı bir toparlanma trendine gireceği beklentilerini artırıyor. Ayrıca sigorta sektör hisselerinin de mali sektörle arasında oluşan farkı kapatabileceği beklentileri yükseliyor.
 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !