Erken seçim gündeme gelebilir mi?

Anayasa Mahkemesi kararının ardından gözler DTP`ye çevrildi. DTP milletvekileri kapatma kararını protesto için istifa ederse erken seçim gündeme gelecek. Peki bu nasıl mümkün?

Kapatma kararını protesto etmek için 21 DTP`li istifa ederse TBMM`deki boş sandalye sayısı 27`ye yükselecek. Anayasa`ya göre 28 milletvekilliğinin boşalması durumunda 3 ay içinde ara seçim zorunluluğu var.

Anayasa`nın 84. Maddesine göre, milletvekillerinin istifası durumunda, TBMM Başkanlık Divanı toplanarak imzaların doğruluğunu tespit ediyor. İstifanın kabulü de TBMM Genel Kurulu`nca kararlaştırılıyor.

DTP`nin TBMM`de helen 21 milletvekili bulunuyor. Partinin kapatılması ve 21 milletvekilinin istifası durumunda, Meclis`teki boş sandalye sayısı 27`ye yükselecek. Anayasa`nın 77`inci maddesi de TBMM üyeliklerinde yüzde 5 oranında boşalma olması durumunda, 3 ay içinde ara seçime gidilmesini öngörüyor.

Kulislerde DTP`nin ihtiyaç duyduğu bir istifanın İstanbul bağımsız milletvekili Ufuk Uras tarafından verileceği konuşuluyor. Uras, DTP`ye tüm hareketlerinde destek verdi.

ANAYASA NE DİYOR?

Milletvekillerinin istifası ile ilgili işlemler Anayasa`da düzenleniyor. 1985`e kadar istifa eden milletvekilinin, bu istifasının kabulü için, Genel kurulda yapılan oylamada, üye tam sayısının salt çoğunluğu olan 276 kabul oyu gerekiyordu. Yapılan değişikliğin ardından ise artık salonda bulunanlar arasından, kabul oylarının ret oylarından bir fazla çıkması yeterli bulunuyor.

Anayasa`nın 84. maddesi ``İstifa eden milletvekilinin milletvekilliğinin düşmesi, istifanın geçerli olduğu TBMM Başkanlık Divanınca tespit edildikten sonra, TBMM Genel Kurulunca kararlaştırılır`` hükmünü taşıyor.

DTP`NİN B PLANI: 19 MİLLETVEKİLİ UFUK URAS

Ezelhan Üstünkaya`nın haberi

Anayasa Mahkemesi`nin Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk`a 5 yıl siyaset yasağı getiren kapatma kararı, DTP`de, hesapları alt üst etti. Genel Merkez`de dün akşam Türk başkanlığında `sine-i millet formülü` ile ilgili değerlendirme yeniden yapıldı. Karar netleşmezken, iki siyasi yasaklı Türk`ün evinde görüşmeye devam ettiler. Davanın esastan görüşülmeye başlanmasının ardından `tek milletvekiline dahi siyasi yasak gelse bütün milletvekilleri istifa edecek` kararı alan DTP`de kesin karar bugün genel merkezdeki toplantıda verilecek. DTP, sine-i millet kararında yeniden görüş birliğine varılması durumunda istifa dilekçelerini pazartesi günü TBMM Başkanlığı`na sunacak.

Sine-i millet AK Parti`nin elinde

Milletvekillerinin istifalarının kabul edilmesi için Meclis`te Genel Kurul oylaması gerekiyor. Bu durumda sine-i millet formülünün hayata geçmesi AK Parti`nin oyları ile mümkün olacak. Sine-i millet devam eden davalar nedeniyle DTP`yi zorluyor. DTP`nin B Planı 19 1 formülü. 21 üyeli DTP Grubu, Anayasa Mahkemesi`nin Türk ve Tuğluk`a siyasi yasak getirmesi nedeniyle 19`a düştü. DTP bağımsız Milletvekili Ufuk Uras`ın partiye katılması formülünü de ele alıyor. Uras`ın ikna edilerek partiye katılması durumunda DTP, yeniden 20 milletvekiline ulaşacak ve grup yeniden kurulacak.

29 Aralık krizi yolda

DTP`yi bekleyen başka bir kriz, Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi`nin Türk ile DTP`li milletvekilleri Emine Ayna, Selahattin Demirtaş, Aysel Tuğluk ve Sebahat Tuncel hakkında verdiği 29 Aralık`taki duruşmaya `zorla getirilmesi` kararı. Tuğluk ve Türk` ün polis zoru ile mahkemeye götürülmesi durumu ortaya çıktı.

 

Hürriyet-Bugün


Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !